A közelmúltban több vezető politikus is megerősítette, hogy a minden finn állampolgárnak alanyi jogon járó alapjövedelem szinte biztosan bevezetésre fog kerülni a következő pár évben. Bár a felvetett 800 euró bajosnak tűnik, hiszen egyszerű matekozással rá lehet jönni, hogy nincs meg a szükséges összeg a finn állam kasszájában. Nem lenne elég minden egyéb szociális kiadás megszüntetése, az államnak többletbevételre is szüksége lenne, ami nehezen tűnik előteremthetőnek, lévén a finn gazdaság az orosz embargó miatt recesszióban van és nem mellesleg ezzel az egyetlen állam az EU-ban.
De pont ez az ok, ami miatt ilyen drasztikus eszközökhöz akarnak nyúlni. A finn állam nagyon megbízható ügyfél a bankoknak, így nem kell félni, ha szükséges évekig képesek lesznek a rendszert olcsó hitelekből fenntartani, amíg el nem kezdenek növekedni az adóbevételek.
Ugyanis a képlet igazából borzasztó egyszerű: A nagy vásárló erejű, óriási és versenyképes termékekkel maga előállni képtelen orosz piac tökéletes a finneknek: a korrupcióval ugyan nehéz megküzdeni, de megéri vállalni a kockázatot. Most, hogy ez a piac le lett zárva a finnek nem tudnak hova eladni, ezért a cégek csökkentették a termelést és erre hivatkozva tömegeket bocsájtottak el, de ha már benne voltak, akkor a felhalmozott tőkéből még hatékonyabbá is tették a termelésüket.
Volt szerencsém meglátogatni a legnagyobb helyi kiskereskedelmi cég legnagyobb elosztó raktárát, ahol szinte mindent robotok végeztek. A konkrét számokat nem ismerem, de figyelembe véve a magyar munkaerő eleve nagyon alacsony hatékonyságát, egy akkora raktárban Magyarországon minimum 5-10x annyi embert alkalmaznának. De ez csak egy jó példa, ugyanez az egész gazdaságra jellemző.
Tehát a helyzet az, hogy a munkanélküliség óriási és a gazdasági növekedés beindulása sem feltétlenül oldaná fel ezt a problémát: a nyereséget a cégek további modernizálásra fordítanák, mert a bérszint már most is olyan magas, hogy nem éri meg embert alkalmazni, de közben a cégek nagyon hatékonyak, óriási a profitjuk az alkalmazottak számához viszonyítva és mivel a korrupció itt nem elfogadott dolog, be is fizetik rendesen az adókat, amit az állam sem juttat Andy Vajnák kezébe és végsősoron külföldre, így megteheti, hogy kényelmes életszínvonalat biztosít a munkanélkülieknek. Ami megint csak arra ösztönzi az embereket, hogy ne vállaljanak el olyan munkát, ami nem is fizet többet mint a munkanélküli segély. A cégek megint csak arra kényszerülnek, hogy kiváltsák az ilyen munkákat gépekkel. És a rendszer újra és újra megerősíti önmagát. Működik is, de hosszútávon nem ideális.
Tehát a csavar, amit most bedobnak az egyenletbe az az, hogy a különböző jogcímeken amúgy is járó pénzt alapjövedelemmé nyilvánítják, így motiválva az embereket, hogy emellett igenis vállaljanak el bármilyen munkát amivel továbbnövelhetik az életszínvonalukat. Vagyis a látszattal ellentétben nem kevesebben, hanem pont, hogy többen fognak dolgozni, mitöbb a motiváció nem a pénz lesz, hanem az, hogy mit szeretnek csinálni. Mert az emberek szeretnek dolgozni, csak mindenki mást és a jelenlegi rendszer olyan munkába kényszerít embereket, amit nem élveznek.
Tehát például én megtehetném, hogy közel ingyen tanítsak valamit, amit szeretek, segélyszervezeteknek dolgozzak stb. Sokkal kisebb lesz a nyomás, hogy mérnökként dolgozzak, csak azért, mert az fizet jól. Ez az egész végigfutva a társadalmon eléri azt, amiről igazából szólnia kéne az egésznek: a lehető legtöbb ember boldogságát.
De igazából nem tudom.
Senki sem tudja. Bárki, akinek erőteljes véleménye van arról, hogy ez lesz a megváltás vagy az összeomlás, egyszerűen buta. Lehetetlen végigvezetni az egész dolog lefutását elméletben. Az emberek alkalmazkodni fognak az új lehetőségekhez. Mint minden korábbi rendszerben lesznek nem várt negatív következmények, de pozitívak is. Az egyetlen lehetőség, hogy ki kell próbálni. Márpedig ha valahol, akkor olyan helyen kell, ahol a társadalom képes erre. Ahol az emberek általánosan motiváltak a közös jóért és nem a rendszer egyéni érdekekért való kiszipolyozását tekintik etalonnak. Mivel Finnország korrupciós indexe a legalacsonyabb a világon, így evidens, hogy itt kell kipróbálni, mert nagy baj nem lesz belőle. Az emberek nem fogják direkt kihasználni a rendszer hibáit, így lesz lehetőség a javítgatására.
Ugyanez Magyarországon lehetetlen lenne. Egy ilyen rendszer azonnal összeomlana, mivel első körben az elosztásért felelős szervek tennék el a maguk hasznát - és ugye minél nagyobb a pénz, annál többet lehet lopni, márpedig ebben a rendszerben minden korábbinál több pénz van. De az elosztott pénz se segítene. A társadalmat uraló egocentrizmus miatt a pozitív kezdeményezések elhalnának: a fél-non-profit jellegű dolgok is csak harácsolásra lennének kihasználva, az igaziak nem tudnák felvenni velük a versenyt, az embereknek nem lenne bennük bizalma. A rendelkezésre álló olcsó munkaerőt kihasználnák és ami a legfontosabb: továbbra sem fizetnének adót a cégek, ami nélkül a rendszer életképtelen.
- Elnézést a poszt gyenge minőségéért, még dolgozni akartam rajta, de látva az olvasók számát inkább meghagyom így. Igazából privát megosztásra terveztem, így viszont a megértéshez szükséges tisztázni, hogy öt éve Finnországban élek és hallgatóként jelenleg is a finn szociális rendszer haszonélvezője vagyok, így van rálátásom annak hátulütőire.